SEMAFOR DANI_ALKE mel PM SOLAR

Šentija: ‘Ili gradite cestu ili ju brišite iz prostorno-planskih dokumentacija!’

Autor/ica
Objavljeno: 19 svibnja, 2022
brnaze

Nakon što smo jučer objavili članak ‘Cesta od Masle do Piketa: ŽUC čeka Grad, Grad čeka ŽUC‘, javili su nam se mještani koji na koridoru predložene trase nove županijske ceste imaju zemljišta. Mještani su nezadovoljni, jer već 15 godina čekaju da se donese konačna odluka o planiranoj cesti, kako bi napokon mogli raspolagati svojim zemljištem.

Podsjećamo, gradnja istočne obilaznice Sinja planirana je Prostorno-planskom dokumentacijom Splitsko-dalmatinske županije 2007. godine i to od Masle u Brnazama kroz Sinjsko polje preko Glavica do Hrvaca. Gradsko vijeće Grada Sinja, na zahtjev mještana Brnaza, Sinja i Glavica koji su potpisali peticiju protiv gradnje obilaznice, u veljači 2011. godine donijelo je zaključak kojim se protivi izgradnji navedene prometnice. Zavod za prostorno planiranje Splitsko-dalmatinske županije 2013. godine djelomično je uvažio zaključak Gradskog vijeća Grada Sinja i volju građana, pa je iz Prostorno-planske dokumentacije izbrisana dionica zamišljene obilaznice i to od Piketa preko Glavica do Hrvaca, a dionica od Masle do Piketa je planirana u kraćoj varijanti, kao županijska cesta.

Županijska uprava za ceste je nastavila s izradom Idejnog projekta ceste od Masle do Piketa, uz koju je planirana i izgradnja nogostupa, biciklističke staze, javne rasvjete i drvoreda, s planiranim priključcima za objekte uz koje bi prolazila. Prometnica je planirana u dužini 2,5 kilometra, s tim da trasa koja bi bila korištena ne bi bila 75 metara, koliko je prvotno bilo predviđeno koridorom, nego maksimalno 15 do 20 metara.

U veljači prošle u održan je sastanak predstavnika Grada Sinja, mjesnog odbora Brnaza i ŽUC-a, na kojem je zaključeno da se, unatoč gotovom Idejnom rješenju, bez suglasnosti lokalnih vlasti ŽUC neće upuštati u izradu projektne dokumentacije. Nakon toga, u rujnu prošle godine, održan je još jedan sastanak gradonačelnika Mira Bulja i predstavnika ŽUC-a, nakon kojeg je gradonačelnik Bulj kazao kako je za nastavak ovoga projekta potrebno obaviti dodatne razgovore s mještanima. Do danas nemamo informaciju da su ti dodatni razgovori obavljeni ni da je donesena konačna odluka o tome hoće li se ili neće ići u projekt izgradnje navedene prometnice, koja i dalje stoji ucrtana u prostorno-planskoj dokumentaciji i Županije i Grada.

Nakon jučer objavljenog članka javili su nam se vlasnici zemljišta koji se nalazi na koridoru planirane trase županijske ceste. Kažu kako već 15 godina ne mogu raspolagati svojom imovinom, a kao dokaz za to citiraju Članaku 67. stavak 2. GUP-a Grada Sinja u kojem stoji: „Unutar koridora planiranih cesta ne dozvoljava se gradnja drugih građevina do ishođenja lokacijske dozvole za cestu ….“.

‘Iz vašega članka razvidna je neučinkovitost lokalne i županijske politike koja se prepucava na uštrb građana kojima je onemogućeno raspolaganje privatnim zemljištem ucrtavanjem koridora županijske ceste u prostorno-plansku dokumentaciju Splitsko-dalmatinske županije i Grada Sinja’, pišu nam vlasnici oko 175 privatnih parcela kojima prolazi koridor planirane županijske ceste.

Vlasnik i posjednik nekoliko nekretnina koje se po GUP-u Grada Sinja nalaze unutar granica građevinskog područja i u zaštitnom koridoru planirane županijske ceste je i Snježan Šentija. On smatra da se Grad i ŽUC trebaju dogovoriti jesu li suglasni da se cesta gradi ili ne gradi.

‘Ako procijene da je planirana cesta od javnog interesa, neka poduzumu sve što je potrebno da se što prije počne s izgradnjom. Ako gradske vlasti ne žele tu cestu, neka se očituju prema Županijskoj upravi za ceste kako bi se izbrisala iz županijskog i gradskog prostornog plana’, ističe Šentija te poručuje:

‘Gospodo iz Grada Sinja i Splitsko-dalmatinske županije ili gradite navedenu cestu ili ju brišite iz svojih prostorno-planskih dokumentacija te omogućite raspolaganje privatnim zemljištem jer ga ne možete uzurpirati dovijeka.’

ferata@ferata.hr
0997370409