SEMAFOR DANI_ALKE mel PM SOLAR

Ponovno gužve na sinjskoj radiologiji

Autor/ica
Objavljeno: 19 siječnja, 2015

radiologija 2

U petak poslijepodne više od 300 žena iz cijele Cetinske krajine ponovno se našlo u radiološkoj ambulanti sinjske Ispostave županijskog Doma zdravlja, kako bi obavile upis za ultrazvučni pregled dojki.

Prema tvrdnjama Mira Bulja, nezavisnog sinjskog vijećnika, upisi na ultrazvučni pregled dojki u Sinju obavljaju se dva do tri puta godišnje, otprilike svaka četiri mjeseca. Kako upis nije moguće obaviti putem telefona, mnoge žene u redu čekaju satima.

U sinjskoj radiološkoj ambulanti županijskog Doma zdravlja rade dva specijalista radiologije i dva inženjera radiologije. UZV dojke radi samo jedan specijalist, dok inženjeri radiologije, osim svojih stručnih, obavljaju i druge poslove, između ostaloga narudžbe pacijenata, te izdavanje nalaza jer ambulanta nema zaposlenog medicinskog tehničara.

‘Timovi na sinjskoj radiologiji nepotpuni su i nedovoljni za najveću ispostavu županijskog Doma zdravlja. Osim toga, umjesto da rade u Sinju i da se pojača njihov rad dolaskom timova iz drugih ispostava, ravnatelj Doma zdravlja šalje ih u druga mjesta. Ove godine timovi sa sinjske radiologije imali su 10 puta više odlazaka u druga mjesta nego ranijih godina, između ostaloga i na Vis, dok radiolozi s Brača ili Hvara, koji imaju znatno manje pacijenata, ne putuju na Vis. Ta dva tima u Sinju obave preko 10 tisuća pregleda. Problem je i to što na sinjskoj radiologiji nema zaposlene medicinske sestre’, kaže Bulj koji tvrdi da se već deset godina, od ukidanja sinjskog i osnivanja županijskog Doma zdravlja, devastira sinjsko zdravstvo.

Bulj smatra kako se ovakvim načinom rada ide na ruku privatnim liječnicima koji obavljaju radiološke preglede. O ovom problemu je, ističe, već nekoliko puta izvijestio splitsko-dalmatinskog župana i ministra zdravlja. Obzirom da se ništa nije promijenilo, Bulj ističe kako je jedino rješenje za Sinjane i Cetinjane uspostava samostalnog Doma zdravlja.

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Dragomir Petric kaže da se upisi za UZV pregled dojki u Sinju obavlja četiri puta godišnje, te da je pitanje bi li se drugačijom organizacijom smanjile gužve.

‘Ako stavimo dnevni upis, onda ćemo u roku od dva mjeseca imati godinu dana unaprijed upisane, pa će situacija biti kao u KBC Split, da po godinu dana žene ne mogu doći na pregled dojke. Pitanje je bi li takvom organizacijom bilo bolje. Nemam ništa protiv ni prvog ni drugog rješenja, ali osobno mislim da je ovakvo rješenje bolje. U roku od tri mjeseca stvari se poslože i tko zaista treba obaviti pregled dođe na red. Uvijek imamo ostavljena mjesta za hitnoće i onkološke bolesnike, tako da nisu istinite primjedbe da onaj tko je na terapiji ne može doći na red. Što se tiče drugoga problema, naravno da nema sestre, jer HZZ nije predvidio dodatnu osobu za rad na radiologiji’.

Dr. Petric ističe kako je situacija takva zbog racionalizacije troškova zbog koje je smanjen broj djelatnika u zdravstvu, a najviše zbog toga što na HZZ-u nema specijalista radiologije.

‘Mi na natječaj koji je trajno otvoren nemamo ponuda i nemamo mogućnosti nego preraspodijeliti se unutar onoga što imamo. Kaštela su od Nove godine ostale bez rendgena, Solin je već godinu dana bez radiologa, Vis i Vrgorac već nekoliko godina. Sinj će uskoro dobiti digitalizator pa će specijalisti, umjesto da idu u druga mjesta, nalaze moći čitati iz Sinja i gubit će manje vremena na putovanja’, kaže Petric ističući kako je riječ o jednom Domu zdravlja, te da se nastoji najpravičnije i najkvalitetnije rasporediti postojeći kadar na zadovoljstvo svih, a ne samo pojedine sredine.

Petric ističe da se na ovaj način problem ne rješava u cijelosti, jer se ne može riješiti, ali se negativni efekti barem donekle umanjuju.

ferata@ferata.hr
0997370409