SEMAFOR DANI_ALKE mel PM SOLAR

Komentar: Pohvale i pokude

Autor/ica
Objavljeno: 8 studenoga, 2014

 

zoran_m_branko_g

Foto: Ante Botić

Tri su razloga zbog kojih sam se ovom prilikom uhvatio tipkovnice. Prvo, jučer je u Zagrebu Vlada RH prihvatila zakon koji bi Sinju i brojnim drugim gradovima i općinama mogao nanijeti nesagledive štete. Drugo, jedina dva sudionika koja su sudjelovala u prigodnoj raspravi, danas borave u Sinju, pa bi im ovaj tekst netko mogao tutnuti pod nos. I treće, upravo razlog njihovog boravka u Sinju, ukazuje kako ovaj dvojac s visokim kormilarom, zna poslušati argumente i založiti se za nešto korisno.

Zoran Milanović i Branko Grčić danas su posjetili Sinj kako bi pogurali projekt dovršetka izgradnje Alkarskih dvora, odnosno Alkarskog muzeja. Ta njihova misija, koja izaziva jednako nezadovoljstvo – i lijevih i desnih – lokanih političkih aktivista, korisna je i zaslužuje svaku pohvalu. Grčić je u tu priču uključen već duže vremena, a Milanović je malo vagao. I na kraju poslušao dobronamjerne savjete i donio mudru odluku. Tu prestaju pohvale i počinju pokude.

Jučer je Vlada RH prihvatila prijedlog nacrta Zakona o regionalnom razvoju, koji bi mogao opustošiti proračune niza hrvatskih gradova i općina. Među njima je i Grad Sinj koji će, ukoliko Sabor potvrdi prijedlog Vlade, ostati bez 20-ak milijuna kuna godišnje.

Branko Grčić kaže kako je riječ o vrlo važnom zakonu. Ne spominje zbog čega se na donošenje tog prevažnog zakona, čija je špranca naslijeđena od prethodne vlasti, čeka pune 3 godine, a sada se ide na hitni postupak. Preslušavam snimku sjednice Vlade. Rasprava o ‘vrlo važnom zakonu’ traje punih 16 minuta. Milanović govori o politici solidarnosti, ukupno 3 minute. Grčić govori o pravednosti, ukupno 13 minuta. Ostali ministri – ni zuc!

Ukoliko bude prihvaćena, ‘solidarna-pravednost’ opustošit će proračune većine od 65 gradova i općina koje izbacuje iz sustava državnih potpora. Predstavnici vlasti tumače kako su za te jedinice lokalne samouprave pripremili trogodišnju prilagodbu kojom bi nastale financijske štete bile djelomično kompenzirane. Ova otužna amortizacijska mjera neodoljivo podsjeća na predsmrtnu pripomoć po principu – pomoći ćemo vam da umrete zdraviji.

‘Solidarna-pravednost’ samo će Sinj godišnje olakšati za 20 milijuna kuna! To znači skuplju vodu, skuplje komunalije, skuplje vrtiće, manje studentskih stipendija, manje naknada učenicima, manje socijalnih pomoći, manje novih cesta, manje kulture, manje sporta… Kada se tome pridoda i šteta od 5 milijuna kuna dodatnog godišnjeg minusa koji donose aktualne promjene u sustavu poreza na dohodak, može se zaključiti kako bi sinjski proračun u bliskoj budućnosti mogao biti gotovo prepolovljen.

Kako sada stvari stoje, od tihog gradskog bankrota ne mogu nas spasiti Ivica, Kristina i Zlatko. Ni Hrvoje, Stipislav i Stipe. Ne bi nas moglo spasiti čak ni da se izmire Miro i Maći! Šalu na stranu, u ovom trenutku od tihog bankrota Sinj mogu spasiti samo naši današnji gosti – Zoran Milanović i Branko Grčić.

Po tom pitanju nisam veliki optimist, ali vrijedi pokušati. Vrijedi ih suočiti s hipotetičkom situacijom u kojoj njima netko odozgo objašnjava kako bi trenutnih više od sto milijardi kuna državnog proračuna u slijedećim godinama trebalo prepoloviti i istodobno omogućiti državi normalno funkcioniranje. E u takvoj situaciji danas se nalaze desetci općinskih načelnika i gradonačelnika i to zbog zakona koji je neargumentirano okićen aureolama solidarnosti i pravednosti.

Naravno, za svaku je pohvalu namjera Vlade RH da u sustav državnih potpora uključi nove općine i gradove kojima je pomoć potrebna. Ali kriteriji po kojima se iz tog sustava isključuju brojni korisnici loše su osmišljeni, dugoročno nefunkcionalni i duboko nepravedni.

Tako će po novim pravilima, Grad Sinj ostati bez državnih potpora na isteku petoljetke u kojoj mu se broj nezaposlenih udvostručio!?

To naravno nije sve. U sustavu novih državnih potpora bit će 11 jedinica lokalne samouprave koje imaju veći dohodak po glavi stanovnika od Sinja.

Naći će se tu i 61 jedinica lokalne samouprave koje imaju nižu stopu nezaposlenosti od Sinja.

Zanimljivo je da će državne potpore ubirati i 69 jedinica lokalne samouprave koje u odnosu na Grad Sinj imaju veće proračunske prihode po glavi stanovnika, neke čak trostruko ili četverostruko.

Sve te jedinice lokalne samouprave uskoro će biti korisnici državnih potpora, a Sinj će iz državnih jasala biti premješten u koš razvijenih, zajedno sa Zagrebom koji ima dvostruko veći dohodak po glavi stanovnika, pet puta veće proračunske prihode po glavi stanovnika, i dvostruko manju stopu nezaposlenosti! Solidarnost? Pravednost? Ma dajte!

Na početku teksta naveo sam tri razloga zbog kojih sam se ovom prilikom uhvatio tipkovnice. Tako ću i na rastanku od tipkovnice navesti tri razloga zbog kojih u ovom tekstu, koji obrađuje nacionalni problem, centralnu poziciju ima baš Sinj.

Prvo, Sinj je slikoviti primjer za cijeli niz hrvatskih općina i gradova koji bi se doslovno mogli naći pred bankrotom. Drugo, Junak mi je uvijek bio važniji od Reala, Alkar od Lejkersa, a Mile Čačija od Johana Sebastiana Baha. I treće, Zoran je po ćaći Stipi naš, a bilo bi posve ružno da ovu neslanu, nesolidarnu i nepravednu zakonsku puru, prisoli jedan Sinjanin!

ferata@ferata.hr
0997370409