SEMAFOR DANI_ALKE mel PM SOLAR

Parlamentarni izbori i lokalne računice

Autor/ica
Objavljeno: 13 rujna, 2016
izbori

Netom završeni parlamentarni izbori posebno su zanimljivi zbog činjenice da nas za osam mjeseci čekaju i lokalni izbori. Naravno, teško je očekivati da će se stranački uspjesi ili neuspjesi ostvareni na nacionalnoj razini preslikati na lokalnu, što najslikovitije pokazuju rezultati Milana Bandića koji na parlamentarnim izborima jedva prelazi ili uopće ne prelazi izborni prag, dok na lokalnoj razini suvereno pobjeđuje. No sustavnom analizom rezultata parlamentarnih i lokalnih izbora ipak je moguće doći do određenih zaključaka – promatračima zanimljivih, a budućim kandidatima možda i korisnih.

Relativni pobjednik ovih parlamentarnih izbora na biračkim mjestima Grada Sinja je HDZ koji je osvojio 4781 glas (42,74%). Taj ishod zasigurno budi predizborni optimizam lokalnih hadezeovaca, no neki rezultatski trendovi zazivaju i oprez. Primjerice, u odnosu na prošlogodišnje izbore HDZ je u Sinju dobio gotovo tisuću glasova manje (5725/4781). Točno je kako je na ovogodišnje izbore u Sinju izašlo oko 6% manje glasača nego lani, ali HDZ je u odnosu na prošlu godinu podbacio i u postotku osvojenih glasova – za gotovo 4% (46,60%/42,74%). Zanimljivo je i to da HDZ u Sinju redovito puno bolje prolazi na parlamentarnim nego na lokalnim izborima. Tako je HDZ na parlamentarnim izborima 2003. godine u Sinju dobio 5917 glasova, a na sljedećim lokalnim 2005. godine tek 2851 glas ili čak 3066 (51,82%) glasova manje. Ovaj negativni trend gotovo se preslikao u sljedećem izbornom ciklusu. Tako su parlamentarni izbori 2007. godine HDZ-u u Sinju donijeli 6730 glasova, a lokalni 2009. godine novi 50-postotni pad na 3301 glas (rezultat HDZ-ove liste u prvom krugu izbora). Čak je i 2011. godina u kojoj je HDZ doživio težak poraz na nacionalnim izborima, u Sinju bila osjetno uspješnija od sljedeće lokalne izborne godine. Te 2011. godine HDZ je na nacionalnim izborima u Sinju dobio 4002 glasa, a na lokalnim izborima 2013. godine 2739 glasova (rezultat HDZ-ove liste u prvom krugu izbora), odnosno 31,56% glasova manje. No, prema dosadašnjim iskustvima, čak i kada bi se ova velika disproporcija između parlamentarnih i lokalnih rezultata nastavila, HDZ-ov kandidat za sinjskog gradonačelnika najvjerojatnije bi bio sudionik drugog kruga izbora. Je li to dovoljno da HDZ, nakon 12 godina apstinencije, na izborima osvoji gradonačelnički mandat? To svakako neće ovisiti samo o neupitnoj nacionalnoj i lokalnoj snazi ove stranke nego i o njenim izbornim kandidatima. Sve u svemu, HDZ je jedan od favorita sljedećih izbora u Sinju.

To je teško, gotovo nemoguće kazati za SDP koji prolazi najtežu krizu u 26 hrvatskih godina. To potvrđuju i rezultati ovih parlamentarnih izbora na kojima je SDP u Sinju postao tek 3. stranka sa 2420 (21,72%) glasova, što je čak 591 glas ili gotovo 20% glasova manje nego na prošlogodišnjim izborima istoga ranga kada su sinjski socijaldemokrati stranci donijeli 3021 glas. I ostali trendovi jednako su nepovoljni za sinjski SDP. Primjerice, stranka je na parlamentarnim izborima 2011. godine u Sinju zabilježila 3251 glas, a 2013. godine na lokalnim izborima tek 1521 glas, što predstavlja podbačaj od čak 53,21%. No najveći problem sinjskog SDP-a su podjele – prije svega osobne prirode. Kada su nakon 15 godina oporbe, sinjski socijaldemokrati 2005. godine došli na vlast, prvi potez im je bio smjena predsjednika. Danas mijenjaju predsjednika 8 mjeseci uoči izbora. Možda je to formula vraćanja stare slave stranci koja je nekoć u Sinju imala 20% glasova kada se na nacionalnoj razini borila za izborni prag, a danas kada na nacionalnoj razini ima 30% glasova u Sinju ne može doseći ni polovinu tog postotka? Može li sinjski SDP podignuti kvalitetan kandidat za gradonačelnika? Možda, ali i prije 3 godine SDP je imao kvalitetnog kandidata za gradonačelnika, ali je ostao daleko od drugog kruga izbora. Objektivno, sinjski SDP se na sljedećim lokalnim izborima teško može uključiti u borbu za gradonačelnika, pa mu eventualno ostaje podržati kandidata neke druge opcije i boriti se za što više mjesta u gradskoj vijećnici.

Znam da je zločesto, ali uživam gledati one koji su se do jučer doslovno izrugivali Miru Bulju, a danas mijenjaju pjesmu. Čudnom kombinacijom upornosti, radišnosti, sreće i političkog instinkta, Miro Bulj suvereno je osvojio dva saborska mandata i od grintavog gradskog vijećnika postao jedan od favorita za sinjsku gradonačelničku fotelju. Obzirom na činjenicu da su parlamentarne izborne liste bile prekrcane gradonačelnicima, za očekivati je da će na snazi ostati nelogična praksa istodobnog obnašanja dužnosti saborskog zastupnika i gradonačelnika, pa je za očekivati kako će Bulj nakon Markovog trga pokušati zakoračiti i u Dragašev prolaz. Za sada mu sve ide u prilog, posebno izborni rezultati. Buljeva nezavisna lista je u prvom krugu lokalnih izbora održanih 2013. godine dobila 1460 (15,21%) glasova. Izbornom transformacijom u MOST, Bulj je na parlamentarnim izborima prošle godine u Sinju zabilježio suficit od 1274 glasa ili 87%. Ovaj dinamični rast nastavljen je i na tek završenim izborima na kojima je MOST u Sinju dobio dodatna 392 glasa, pa možemo kazati da je sa osvojenih 3126 glasova za samo deset mjeseci porastao za dodatnih 14,33%. Brojke su više nego jasne, a svakako im treba pridodati i činjenici da je, kada je u pitanje gradonačelnikovanje Mira Bulja, sve više onih koji su – ‘a di će on to’ promijenili u – ‘a moga bi on to’. Političke dionice Mira Bulja definitivno rastu, a on će taj rast zasigurno dodatno poticati zastupničkim zalaganjem za lokalne interesa. Zaključno, po prvi puta u karijeri Miro Bulj u lokalne izbore ulazi kao jedan od glavnih favorita.

I to bi bilo to, da nema dr. Stipislava Jadrijevića, kirurga koji s lakoćom transplatira jetre i pobjeđuje na lokalnim izborima. Premda se njegovi politički oponenti tobože zabrinuto pitaju što mu sve to treba, nema sumnje da će Jadrijević pokušati trijumfirati i na trećim uzastopnim lokalnim izborima. Najveći problem dr. Jadrijevića bit će prerani odlazak njegovog najbližeg suradnika Ivice Glavana koji je dva puta za redom pobjeđivao u utrci za sinjskog gradonačelnika. Ali Jadrijevića se nikada ne smije otpisati. Sjetimo se samo njegove izborne havarije na parlamentarnim izborima 2011. godine kada je u Sinju dobio tek 1563 glasa ili za njega tankih 12,65%. Mnogi su ga tada otpisali i predviđali mu pad na sljedećim lokalnim izborima. On se s tim nije složio, tik uoči izbora promijenio je dvoje dogradonačelnika, zajedno s pokojnim Ivicom Glavanom dobio izbore za gradonačelnika i iskemijao većinu u Gradskom vijeću. Najzanimljivije pitanje sinjskih političkih kuloara je tko će biti gradonačelnički kandidat(kinja) dr. Jadrijevića na predstojećim lokalnim izborima. Logičan izbor bila bi Kristina Križanac koja se vrlo dobro snašla u ulozi prve dame grada. No, tu su i dogradonačelnik Zlatko Ugrin i cijeli niz uglednih gradskih vijećnika na čelu s predsjednicom Gradskog vijeća Ivanom Šabić. Konačnu odluku ipak donosi Doktor kojemu se očigledno još uvijek ne žuri. Ako je netko dva puta za redom dobio lokalne izbore, nema te statistike koja ga može izbaciti iz kruga favorita i na trećim uzastopnim izborima. Važno je napomenuti da su i HDZ i SDP i MOST na ovim parlamentarnim izborima u Sinju dobro naplatili Jadrijevićevu apstinenciju, pa u šali moram zaključiti kako bi im on u osvit sljedećih lokalnih izbora mogao poručiti NE_ĆE_TE.

Ukratko, favoriti sljedeći sinjskih izbora su, abecednim redom: HDZ, MOST/NL Mira Bulja i NL dr. Stipislava Jadrijevića, dok će SDP svoju šansu čekati iz prikrajka.

A može li se u cijelu ovu priču uključiti i neka nova politička opcija?

„Đava nit’ ore nit’ kopa!“

Narodna

ferata@ferata.hr
0997370409