mel PM SOLAR

Održana tribina ‘Prevencija mentalnog i fizičkog zdravlja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata’

Autor/ica
Objavljeno: 7 listopada, 2024

U organizaciji nacionalne Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, a u povodu obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, u Veteranskom centru Sinj, dana 4. listopada 2024. godine održana je druga tribina ‘Prevencija mentalnog i fizičkog zdravlja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata.’

Na početku tribine sve okupljene pozdravila je i poželjela im dobrodošlicu u alkarski grad Sinj moderatorica i kćer poginulog hrvatskog branitelja Žana Majić.

Nakon himne Republike Hrvatske i minute tišine za sve poginule, smrtno stradale, nestale i umrle hrvatske branitelje Domovinskog rata, moderatorica je istaknula kako je ovo druga ovakve tribina koju organizira Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, a sve s ciljem stvaranja svijeta u kojem se mentalno zdravlje cijeni, štiti i promiče.

Tribinu je otvorila predsjednica Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata Sandra Rapčak Škomrlj koja je pozdravila sve nazočne članove obitelji poginulih, smrtno stradalih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja i civilnih žrtava Domovinskog rata, hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji, korisnike Veteranskog centra Sinj, predstavnike udruga proisteklih iz Domovinskog rata i drugih organizacija, profesorice i učenike Zdravstvene škole Split, predstavnike institucija te sve ostale nazočne goste.

Predsjednica UDPNHBDR održala je izlaganje na temu ‘Prevencija mentalnog i fizičkog zdravlja članova obitelji poginulih, smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata kroz aktivnosti udruga iz Domovinskog rata’.

U svojem izlaganju naglasila je važnost udruga kao organizacija civilnoga društva, posebice udruga proisteklih iz Domovinskog rata, koje mogu kvalitetnim projektima, programima i aktivnostima pomoći hrvatskim braniteljima, članovima njihovih obitelji te stradalnicima Domovinskog rata.

Obzirom da se radi o ranjivima skupinama društvene zajednice, izuzetno je važno raditi na prevenciji fizičkog i mentalnog zdravlja te svakodnevnih stresnih stanja koje mogu dodatno narušiti kvalitetu života ovih skupina.

Upravo zbog toga, kroz detaljno osmišljene i kvalitetne programe dokazano se može pomoći kako bi hrvatskim braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata te članovima njihovih obitelji poboljšali psihološko i fizičko zdravlje, postigli bolju socijalizaciju ali i doprinijeli prevenciji obolijevanja.

U nastavku su prikazane dvije prezentacije sa aktivnostima koje već godinama provodi Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata kao i Udruga roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine, a koje obuhvaćaju hodočašća i duhovne obnove, sportske susrete i rekreativne aktivnosti, terapijsko jahanje na konjima i boravak u prirodi, vožnja čamaca po rijeci, rehabilitacijsko-rekreativne aktivnosti, likovno-kreativne radionice, individualno i grupno psihološko savjetovanje, osnaživanje i pružanje podrške, radionice te mnoge druge aktivnosti.

Sljedeće izlaganje imala je vanjska stručna suradnica UDPNHBDR, Emina Baldasari, dipl. psiholog – psihoterapeut na temu ‘Važnost psihoterapije u liječenju ratne traume’. U svojem izlaganju okupljenima je prezentirala što je i kako nastaje trauma te koji su koraci u njezinom razvijanju ali i liječenju.

Poseban osvrt posvetila je radu s populacijom djece poginulih, smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja kod kojih se razvio poseban oblik PTSP-a i traumatizacije, a koji sa sobom nosi i druge probleme – od napada panike, anksioznosti, depresije, nepovjerenja prema drugim osobama, straha od napuštanja i dr., a što zahtjeva kontinuiran rad sa psihologom kako bi osobe to prepoznale, prihvatile i radile na sebi uz stručno vodstvo.

Obzirom da s UDPNHBDR surađuje od 2015. godine na istraživanjima i programima psihološkog osnaživanja, istaknula je pozitivne primjere promjena koje su nastale kod osoba koje kontinuirano i dugoročno rade na sebi i svojem mentalnom zdravlju. Još jednom je upozorila na trans-generacijski prijenos traume gdje čak treća ili četvrta generacija osjeti posljedice rata i primarne traumatizacije članova obitelji te da je stoga psihoterapija izuzetno važna populaciji branitelja i stradalnika Domovinskog rata.

O resocijalizaciji hrvatskih branitelja kroz braniteljsko socijalno-radne zadruge nazočnima je korisne informacije dao Nebojša Jerković iz Referalnog centra II Ministarstva hrvatskih branitelja.

Okupljenima je prezentirao same početke i ideju pokretanja braniteljskih zadruga u Hrvatskoj, kao i primjere postojanja zadruga u Europskoj Uniji. Naglasio je kako su upravo braniteljske socijalno-radne zadruge još jedan kvalitetan način resocijalizacije te poboljšanja psihološkog i fizičkog zdravlja hrvatskih branitelja, članova njihovih obitelji te stradalnika Domovinskog rata jer se kroz rad osobe osjećaju korisnika i doprinose društvenoj zajednici.

Posebice je to bio važan korak nakon Domovinskog rata i takozvanog ‘otriježnjenja’ hrvatskih branitelja koje se neposredno po završetku rata narod slavio kao heroje, a onda se život nastavio dalje te su branitelji nerijetko postali odbačeni i izolirani od društva.

Naveo je pozitivne primjere nekoliko braniteljskih zadruga, od kojih izdvajamo braniteljsku zadrugu ‘Modro zeleno’ iz Metkovića te braniteljsku zadrugu za avanturistički turizam ‘Patriot’ iz Dabra o kojima je također održao prezentaciju okupljenima.

Zadnje izlaganje na tribini imala je profesorica Mira Talaja, mag. med. techn. ispred Hrvatske udruge medicinskih sestara/tehničara i drugih radnika u zdravstvu Domovinskog rata, a na temu ‘Palijativna skrb za hrvatske branitelje – zašto i kako?’

U svojem izlaganju objasnila je što zapravo sve obuhvaća palijativna skrb i na koga se ona odnosi, tko sve može pružati palijativnu skrb te kakav je postupak prijave bolesnika kod liječnika opće prakse za odobravanje palijativne skrbi.

Naglašen je nedostatak palijativnih centara u Republici Hrvatskoj kao i nedostatak timova koji kod kuće mogu pružati potrebnu skrb palijativnim bolesnicima.

Na kraju tribine mentorice Dijana Jurić mr.pharm. strukovna nastavnica savjetnik, Marina Čelan mag.med.techn. te Marija Mitar bacc.med.techn. i učenici Zdravstvene škole Split, 4. i 5. razreda smjera medicinska sestra/tehničar i farmaceutski tehničar/ka sa sudionicima tribine održali su interaktivnu radionicu ‘Branimo zajedno o zdravlju’.

Sudionicima su mjerili arterijski krvni tlak, glukozu u krvi, davali stručne savjete o čimbenicima rizika za nastanak bolesti srca i krvnih žila, prevenciju stresa i adaptaciju na stresni događaj, uputili ih u najčešće pogreške tijekom terapije lijekovima te razgovarali o palijativnoj skrbi za hrvatske branitelje.

Okupljenima se obratio izaslanik Splitsko-dalmatinske županije Damir Gabrić, pročelnik Upravnog odjela za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava koji je podržao ovakvu tribinu, naglasio kako je izuzetno kvalitetno osmišljena i sudionicima pruža pregršt novih, zanimljivih i korisnih informacija.

Kako je i sam hrvatski branitelj, itekako razumije ovu populaciju te suosjeća s obiteljima poginulih i nestalih hrvatskih branitelja. Prenio je pozdrave župana Blaženka Bobana i rekao da će Splitsko-dalmatinska županija i ubuduće podržavati ovakve aktivnosti udruga, a posebice UDPNHBDR koja se više puta dokazala i istaknula svojim kvalitetnim radom i aktivnostima.

U ime Veteranskog centra – Podružnice Sinj obratila se Marijana Ajduković, koordinatorica Veteranskog centra Sinj i izaslanica voditelja Veteranskog centra Sinj Igora Vidaline.

Istaknula je Veteranski centre kao projekt Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva hrvatskih branitelja kao kvalitetan oblik pomoći hrvatskim braniteljima, članovima njihovih obitelji te stradalnicima Domovinskog rata te naglasila da upravo zbog svega što su ove populacije dale našoj domovini, naša dužnost danas je omogućiti im kvalitetnu skrb.

U ime potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, okupljenima se obratio njegov izaslanik i savjetnik general dr. Kornelije Brkić koji je okupljenima prenio pozdrave ministra Medveda.

Ministarstvo hrvatskih branitelja podržava ovakve i slične tribine i aktivnosti koje su od osobitog značaja za hrvatske branitelje i stradalnike Domovinskog rata, kao i članove njihovih obitelji. Smatra da su tribinom obuhvaćene sve važne teme te prezentirane na kvalitetan način od izlagača za koje je vidljivo da imaju dugogodišnje iskustvo u radu sa braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata.

I sam se nada da će budućnost donijeti pozitivne promjene i da će se prijedlozi sa ove tribine prihvatiti kako bi zajedno pomogli i poboljšali skrb za hrvatske branitelje, članove njihovih obitelji i stradalnike Domovinskog rata.

Nakon tribine je održano prigodno druženje, razmjena iskustava te postavljanje pitanja izlagačima tribine u prostoru kafića Veteranskog centra Sinj.

Partneri na održavanju tribine bili su Udruga roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine, UDPNHBDR – Podružnica Splitsko-dalmatinske županije, Udruga maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata RH i SDŽ, Hrvatska udruga medicinskih sestara, tehničara i drugih radnika u zdravstvu Domovinskog rata, Zdravstvena škola Split, Braniteljska zadruga za avanturistički turizam Patriot, referalni centar II Ministarstva hrvatskih branitelja te Veteranski centar – Podružnica Sinj.

Potporu održavanju tribine dali su Ministarstvo hrvatskih branitelja, Splitsko-dalmatinska županija te tvrtke Split parking d.o.o., Promet d.o.o. Split te Lovrinac d.o.o. Split.

 

ferata@ferata.hr
0997370409