mel PM SOLAR BOBIS
THRILL

Muzej Cetinske krajine na 64. Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku

Autor/ica
Objavljeno: 2 srpnja, 2024
muzejck

Na proslavljenom Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku, 64. po redu i u razdoblju od 1. do 3. srpnja, sudjeluje i Muzej Cetinske krajine s Liskanom, sad već poznatim mitološkim bićem koji je dosad bio predstavljen mališanima u Sinju, Hrvacama, Đakovu i Solinu.

Ovaj je lik uvršten u program ovogodišnjeg festivala u segmentu radionica na kojima sudjeluje izniman broj djece iz svih krajeva Hrvatske, ali i inozemstva. Na radionici o Liskanu u šibenskoj avanturi broj je iznimnom brzinom popunjen, a lokacija njezina održavanja je travnjak podno Katedrale sv. Jakova. U tom divnom ambijentu, polaznici se upoznaju s pričom o Liskanu, mitskom biću Cetinske krajine i glavnom protagonistu priče za djecu ‘Liskan u božićnoj avanturi’ te  njezina nastavka ‘Liskan i Ljeljo u velebitskoj avanturi’ autorica Darije Domazet i Anđele Vrca, djelatnica Muzeja Cetinske krajine – Sinj. Ove priče za djecu govore o mitološkom svijetu starih Hrvata, nadmetanju i prijateljstvu, ali i ljubavi, ekologiji, kulturnoj i prirodnoj baštini RH. Upravo lik Liskana, znatiželjnog šumskog bića, motivira mlađi uzrast na maštovitost i kreativnost, a pritom razvija i njihovo kritičko promišljanje o važnosti zaštite kulturne i prirodne baštine.  Polaznike je s pričom i pojmom storytelling upoznala Bajkopričalica Sandra (Sandra Vukoja), dugogodišnja suradnica Muzeja Cetinske krajine i jedna od voditeljica radionice:

‘Prvi je dan radionica prošao iznimno uzbudljivo, upoznali smo naše polaznike i bila je to obostrana razmjena znanja. Mi smo ih poučivali o mitologiji i narodnim predajama te pripovijedanju, a oni su nama otkrivali kulturnu baštinu svoga kraja pri čemu sam naučila dosta toga o čemu nisam dosad znala, što još jednom potvrđuje činjenicu da i od djece uvijek možemo naučiti nešto novo.’

muzejck

Osim poučavanja, polaznici su ostvarili i zanimljive rezultate već prvi dan.

‘Nakon razgovora i slušanja pripovjednog dijela s Bajkopričalicom Sandrom, polaznici su se upustili u stvaranje vlastitih priča. Pokazalo se da, ako ih se zna i ima volje usmjeriti, djeca kriju iznimne literarne talente koji su nas danas ostavili bez teksta. Na vrlo kreativan i maštovit način odveli su Liskana na putovanje njihovim zavičajem, pokazali su mu prirodnu, ali i kulturnu baštinu uz vrlo zanimljve dosjetke i izuzetnu rječitost. Radovi su bili u formi dijaloga, pisma, ali i igrokaza. Sutra na red dolazi likovno izražavanje u vidu izrade lutki koje će biti rekviziti za pripovijedanje vlastitih djela i jedva čekamo vidjeti nastavak dječje kreativnosti koja nas je danas pozitivno iznenadila’, izjavila je jedna od voditeljica radionica Sunčica Vlajić (Muzej Cetinske krajine).

Ova radionica unapređuje znanje  o kulturnoj povijesti i baštini, razvija  kritičko mišljenje djece, kao i reagiranje i stvaranje kulturnog izražavanja u kontekstu vlastitog okoliša. Ovakav tip rada razvija pozitivan stav prema kreativnosti, spremnosti samoizražavanja i interkulturnog dijaloga. Nadamo se da će ovakvih radionica biti što više, kao i prilika za predstavljanje cetinskog zavičaja u svim krajevima države, poručuju iz Muzeja Cetinske krajine.

muzejck

ferata@ferata.hr
0997370409