mel PM SOLAR

Vedran Ugrin nakon trčanja oko Mont Blanca: ‘Bila je stvarno teška utrka’

Objavljeno: 5 rujna, 2024
VEDRAN UGRIN

U gradiću Chamonix, na tromeđi Francuske, Italije i Švicarske, prošlog tjedna održano je prestižno natjecanje u trail trčanju – Ultra Trail Mont Blanc. Na ovoj utrci sudjelovao je i naš Sinjanin, Vedran Ugrin, koji je danas bio gost u studiju Hit radija u emisiji ‘Eter’ i govorio nam o svom poduhvatu:

‘To je utrka dužine 149 kilometara, ima ukupnog uspona i spusta preko 9000 metara, znači doslovno Everest. Cijela utrka kruži oko Mont Blanca. Imali smo sedam ili osam vrhova nadmorske visine oko 2200, 2300 metara na koje smo se marali popet i s njih se spustit do kontrolnih stanica.’

Unatoč velikoj nadmorskoj visini, temperature za planinsko trčanje nisu bile baš ugodne:

‘Vrijeme je bilo dosta vruće, kao i u nas, što je bilo i malo iznenađenje. Zato je bilo puno odustalih natjecatelja. Na mojoj stazi je bilo 2100 prijavljenih, a skoro 800 ljudi je odustalo od utrke, nisu uspjeli završit. Bila je stvarno teška utrka. Realno, trči se bez stajanja.’

Hrvatsku je na ovoj prestižnoj utrci predstavljalo šest natjecatelja, Ugrin je završio na 501. mjestu u ukupnom poretku, te 94. mjestu u muškoj kategoriji (od 40 do 44 godine). Trebalo mu je 36 sati i 47 minuta, a na okrjepama je proveo sat i 40 min:

‘Nije bilo spavanja, odmaranja, ničega… samo uć, nešto se okrijepit. Većinom se uzimaju neke soli, nadoknada nekih šećera i nastavlja se dalje. Malo da približim kako to izgleda jer dosta ljudi misli ”uputio se on, pa je išao dva-tri dana”. Cilj je bio ispod 40 sati završit utrku jer je to bio vremenski limit za završetak.’

Zbog iznimne popularnosti, sudjelovanje na ovom trkačkom spektaklu je moguće samo za one trkače koji uspiju prikupiti dovoljan broj bodova na kvalifikacijskim utrkama.

‘Sad sam dobio te bodove s kojima se mogu sljedeće godine prijavit na najdužu utrku programa, od 170 kilometara, koja je ajmo reći zvijezda cijelog tog tjedna. Tu bude preko 3000 natjecatelja. Vidjet ćemo, nije za sljedeću godinu u planovima, ali eto imam mogućnost natjecati se.’